Rozwód- jaki jest właściwy sąd?

ROZWODOWE WSPARCIE- ROZWÓD- POMOC- ZMIANA

Podjęliście decyzję o rozwodzie? Nie mieszkasz już ze swoim małżonkiem? A może mieszkacie w innych miastach? Zastanawiasz się gdzie będzie toczyła się Wasza sprawa rozwodowa? Właściwość rzeczową i miejscową sądu, który będzie rozpatrywał Waszą sprawę o rozwód określają stosowne przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Sądem właściwym rzeczowo jest sąd okręgowy, a wynika to z przepisu art. 17 pkt 1 KPC.
A w jakim mieście będzie toczyła się sprawa o rozwód? Stosownie do art. 41 KPC, powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda. Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli to Ty złożyłaś lub złożyłeś pozew o rozwód to jesteś stroną powodową (powódka lub powód). Strona przeciwna to pozwany lub pozwana. Jeśli np. przeprowadziłaś się do Gdańska, a Twój mąż wciąż mieszka w Waszym wspólnym mieszkaniu, np w Warszawie to jeśli będziesz chciała złożyć pozew o rozwód to pozew należy złożyć do Sądu Okręgowego w Warszawie. Pomimo, że mieszkasz już w innym mieście to będziesz musiała uczestniczyć w rozprawach, które będą toczyć się w Warszawie.

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwodowe Wsparcie i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *