RODK- co to jest?

rozwód rozwody Warszawa wsparcieW trak­cie postę­po­wań sądo­wych w spra­wach rodzin­nych czasami konieczne jest zasię­gnię­cie opi­nii bie­głych celem uzy­ska­nia dia­gnozy pro­blemu zwią­za­nego z funk­cjo­no­wa­niem rodziny. Jednym z najczęstszych sposobów uzyskania informacji o relacjach panujących w rodzinie, określenia predyspozycji i kompetencji członków rodziny do zajmowania się dziećmi, przyczynach dysfunkcji jest skierowanie rodziny do RODK.

RODK– Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno- Konsultacyjny to specjalistyczna instytucja, która działa na zlecenie sądów rodzinnych. Organizacje i zakres działania rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 sierpnia 2001 r.

Sąd wydaje postanowienie o skierowaniu stron postępowania, np. w trakcie sprawy o rozwód,  na badanie w RODK. Wezwania na badania doręcza się przez pocztę za zwrotnym poświadczeniem odbioru wezwania.

Strony postępowania (tata, mama, dziecko, czasami babcia lub dziadek) skierowane przez sąd na badanie do RODK muszą stawić się w ośrodku w wyznaczonym terminie. Badanie trwa kilka godzin.

W ośrodku znajdują się gabinety psychologów i pedagogów wyposażone w narzędzia i techniki do badań diagnostycznych oraz pomieszczenia zapewniające możliwość obserwacji zachowania osób badanych- oddzielnie dla osób dorosłych i dzieci. Pod­czas badań osoby dia­gno­zo­wane  pro­szone są o roz­wią­za­nie testów psy­cho­lo­gicz­nych, dobie­ra­nych w zależ­no­ści od tema­tyki sprawy, następ­nie są pro­wa­dzone roz­mowy indy­wi­du­alne z każdą uczest­ni­czącą w bada­niu osobą. Rozmowy z rodzicami odbywają się osobno w obecności jednego – lub kilku pracowników ośrodka (pedagoga, psychologa).

Bada­niom (testom, obser­wa­cji, testom, roz­mo­wie etc.) pod­da­wane jest rów­nież dziecko- w osobnym pomieszczeniu. Badane są m.in dziecka zacho­wa­nia oraz kon­takt z rodzi­cami. Pracownicy RODK dobierają metody w zależ­no­ści od wieku dziecka.

Pisemna opinia wydana przez RODK opiera się na analizie akt sprawy sądowej, wynikach badań testowych, jak również informacjach uzyskanych od stron postępowania(wywiad).

Pamiętaj, zawsze możesz się odwołać do Sądu i wnioskować o przeprowadzenie powtórnego badania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwodowe Wsparcie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *