Rozwód a separacja. Jaka rożnica?

rozwód- rozwodowe wsparcie- coachCzasami przed podjęciem ostatecznej decyzji o rozwodzie małżonkowie decydują się na separację. Co to jest? Jest to stan przejściowy, który nie jest ostatecznym przekreśleniem małżeństwa (rozwód).

Różnicą pomiędzy separacją a rozwodem jest to, że po orzeczeniu rozwodu można zawrzeć ponownie związek małżeński, a po separacji nie.

Separacja nie rozwiązuje Waszego małżeństwa. Nie możesz wystąpić o powrót do poprzedniego nazwiska . Skutki separacji sądowej są podobne do konsekwencji, jakie ponosimy w przypadku rozwodu, jeśli chodzi o kwestie majątkowe. Małżonkowie po ustanowieniu separacji nie mają wspólności majątkowej ani po sobie nie dziedziczą.

Z całą pewnością uzyskanie separacji sądowej jest mniej skomplikowane niż otrzymanie rozwodu. W procesie rozwodowym sąd bada, czy istnieją szanse na to, aby małżonkowie uratowali związek. W przypadku separacji nie trzeba udowadniać, że rozkład pożycia ma charakter trwały. Orzeczenie separacji nie jest ostatecznym zakończeniem związku. Jeżeli dojdziecie do wniosku, że warto ratować małżeństwo, pogodzić się i „rozpocząć życie od nowa”  to możecie wystąpić do sądu o zniesienie separacji.

Pamiętaj, wniosek musicie złożyć wspólnie. Separacja to taki stan „zawieszenia”, „przejściowy. Jeśli nie jesteś w stanie podjąć ostatecznej decyzji o rozwodzie może warto zastanowić się nad separacją, choć taki „stan przejściowy” może trwać zbyt długo.

Jeśli chcemy ratować małżeństwo i podejmujemy decyzję o separacji to musimy ustalić ramy czasowe na ratowanie małżeństwa i pozostawanie w stanie separacji. Nie może to trwać w nieskończoność. Albo małżeństwo uratujecie albo po prostu przygotujcie się na rozwód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwodowe Wsparcie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *