Adwokat – jak wybrać adwokata?

rozwód-adwokat 3Przede wszystkim do adwokata musimy mieć zaufanie. Wybór adwokata jest zazwyczaj trudny, ponieważ często pierwsze wrażenie może być mylne. Na początku warto zajrzeć na stronę internetową, na oficjalne rejestry, np. www. rejestradwokatow.pl 

Rejestr pozwoli nam odszukać adwokata, który specjalizuje się w określonej dziedzinie i znajduje się w odpowiedniej dla nas lokalizacji. Dobrze, jeśli adwokata ktoś nam poleci. Oczywiście ktoś, kto był klientem właśnie polecanego adwokata. Ważne jest, aby adwokat miał doświadczenie w prowadzeniu danej kategorii spraw.

Niestety w większości przypadków, aby zobaczyć i porozmawiać z adwokatem należy skorzystać z usługi i zapłacić za poradę prawną. I tu może się zacząć marketing Zdarza się, że adwokat na pierwszym spotkaniu robi rewelacyjne wrażenia. Jest optymistą, zapewnia nas, że wygramy sprawę, a alimenty to nam Sąd zasądzi w kwocie 8 000 zł. Pokazuje nam książkę „Psychopaci są wśród nas”, daje wizytówki zaprzyjaźnionych psychologów, którzy „obalą” opinię RODK, którą już posiadamy. Po spotkaniu jesteśmy spokojni, że w sądzie damy sobie radę z takim adwokatem, już się nie boimy. Już wyobrażamy sobie nasz sukces, jeśli bycie stroną postępowania rozwodowego w ogóle można uznać za sukces, w co osobiście wątpię. Niestety, może to być tylko reklama.

Rolą adwokata jest pomaganie w Sądzie i zazwyczaj prowadzenie sprawy. Adwokat nie odpowiada za efekt, a za staranne działanie. Adwokat nie może oferować określonego efektu sprawy. Na czym więc polega staranne działanie?

  1. rzetelne informowanie klienta o sprawie
  2. uczestniczenie w każdej rozprawie. Jeśli adwokat nie może być obecny to wyznacza osobę, która go zastąpi. Nie może być takiej sytuacji, że adwokat ma inną rozprawę w terminie naszej rozprawy i wnioskuje, aby naszą rozprawę odroczyć. Przedłuża nam to tylko postępowanie
  3. dociekliwość. Adwokat musi być dociekliwy, zbierać informacje od klienta, pytać.
  4. sumienność. Adwokat, który prowadzi sprawę musi kontrolować tok postępowania. W trakcie procesu adwokat odpowiada na pisma strony przeciwnej, składa wnioski, powołuje świadków. Każda czynność musi być wykonana z należytą sumiennością i w terminie. Nie może być takiej sytuacji, że Sąd wyznacza nam termin na napisanie pisma a adwokat zapomina o terminie. Sąd postrzega nas również przez pryzmat sumienności naszego adwokata i terminowego przestrzegania zarządzeń Sądu.

Przed powierzeniem sprawy adwokatowi warto porozmawiać z nim, ustalić, czy proponowany kierunek działania jest zgodny z naszymi oczekiwaniami, sprawdzić, czy dobrze się rozumiemy.

A jak rozliczać się z adwokatem? Wynagrodzenie może być z góry określone za prowadzenie całej sprawy lub możemy umówić się na wynagrodzenie za godziny pracy adwokata. W większości przypadków płacimy z góry adwokatowi. Dobrze jest podpisać stosowną umowę.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na określoną kwotę, płatną w ratach.

A co się dzieje jeśli nie ma między nami porozumienia? Zawsze możesz wypowiedzieć pełnomocnictwo adwokatowi. Niestety, w większości przypadków honorarium nie zostanie Tobie zwrócone i będziesz musiał ponownie szukać kolejnego adwokata.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwodowe Wsparcie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *