ROZWÓD- PODZIAŁ MAJĄTKU

rozwod-podzial-majatku

Pisałam wiele o kwestii kontaktów z dziećmi i  alimentów. Teraz chcę Wam przedstawić kwestie związane z podziałem majątku. Jeśli podczas rozwodu nie ustalicie kwestii dotyczących majątku to czeka Was osobne postępowanie sądowe. Wniosek o podział majątku składacie do Sądu Rejonowego (wydział cywilny) i wtedy się zaczyna często długotrwały proces. Oczywiście polecam skorzystać  z mediacji. Nie warto tracić czasu na długotrwałe i w sumie wyniszczające procesy. Nie zawsze wszystko da się udowodnić w sądzie, bo przecież jak zawieraliście małżeństwo to nie myśleliście o zbieraniu dowodów. Nie myśleliście nawet, że będziecie musieli kiedyś wszystko podliczać i udowadniać, że np. telewizor to dostaliście od rodziców, jeszcze przez ślubem.

Moi klienci zadają standardowe pytanie: Czy udział stron w powstaniu majątku jest równy?

Zdarza się, że małżonkowie po rozpadzie związku małżeńskiego uważają, że podział ich majątku wspólnego oparty na założeniu, że każdy z nich posiadał równy udział w powstaniu tego majątku, nie do końca jest sprawiedliwy.

Musicie sobie zdawać sprawę, że zgodnie z domniemaniem wynikającym z art. 43 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Czy można we wniosku o podział majątku żądać nierównych udziałów? Można/ Zgodnie z treścią art. 567 § 1 k.p.c. w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzyga także o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym. Jaki jest warunek ustalenia nierównych udziałów? Warunkiem jest kumulatywne spełnienie się dwóch następujących przesłanek: istnienia ważnych powodów oraz przyczynienia się małżonków do powstania majątku wspólnego w różnym stopniu. Jaka jest praktyka w polskich sądach? Bardzo, bardzo rzadko sąd orzeka nierówne udziały. Jeśli myślisz, że Twoja współmałżonek mniej zarabiał, Twoja żona przebywała na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, co spowodowało , że mniej „wniosła” do Waszego majątku to naprawdę się mylisz? Szkoda Waszego czasu…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Rozwodowe Wsparcie i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *