Jednym z warunków przyznania po rozwodzie pełni władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom jest przedstawienie przez nich w sądzie porozumienia o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej. Dokument określany jest jako tzw. Rodzicielski Plan Wychowawczy. Plan wychowawczy został wprowadzony do procesu o rozwód w 2008 r. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie.
Dlaczego przygotowanie takiego dokumentu jest konieczne? Rozwód wywołuje negatywne emocje i jest ogromnym stresem dla całej rodziny, również dla dziecka. Aby ograniczyć nieporozumienia, które mogą pojawić się w tym trudnym okresie należy przygotować porozumienie dotyczące życia dziecka. Głównym celem takiego planu jest zabezpieczenie interesów dziecka oraz zaplanowanie i umożliwienie mu kontaktów z rodzicami. Spisane porozumienie ograniczy potencjalne konflikty związane z opieką nad dzieckiem, sposobem spędzania z dzieckiem wakacji lub dni świątecznych.
Nie ma określonego wzoru takiego planu. Plan wychowawczy powinien zawierać m.in. takie informacje jak:
- Bezpośrednia opieka nad wspólnym dzieckiem
- Zasady kontaktowania się z rodzicem, który nie będzie na stałe mieszkał z dzieckiem oraz zasady kontaktowania się dziecka z krewnymi (np. z dziadkiem, babcią)
- Podział kosztów utrzymania dziecka
- Sposób podejmowania ważnych decyzji dotyczących życia dziecka (np. szkoła, zdrowie)
Jeśli nie jesteście w stanie sami przygotować i spisać porozumienia zawsze możecie skorzystać z pomocy mediatora.